A kiscsomagkiszállítás egy része a GLS és a Hajtás Pajtás együttmáködése révén Budapart Belvárosának jelentős részén biciklin és triciklin történik. Furgonok csak egy átmeneti raktárig viszik be a csomagokat, onnan már ezekkel az eszközökkel továbbítják azokat. Ezt a megoldást az egész városra ki lehet terjeszteni átmeneti raktárakkal rozsdaterüeleteken, önkormányzati épületekben stb. Budapesten nagyon kevés a teherszállítás számára fenntarott parkolóhely, és a használatuk kaotikus. Több parkoló kijelölésével és a használatuk megszervezésével felszámolható a konfliktus a forgalom és a szabálytalanul parkoló zállítók között. Minél több árut szállítanak ki csomagpontra és nem házhoz, annál kisebb a széndioxid-kibocsátás. Tudatmódosítási feladat az embereket rábeszélni, hogy ne haza rendelejenek, hanem a szomszédos csomagpontra.
Én is mindig csomagpontra rendelek: nem kell adott helyen, adott időben lennem, azaz sokkal rugalmasabb, ráadásul a legtöbb csomagpont maxmimum 5-10 perc sétával is útbaejthető (pl. munkából hazafelé menet vagy boltba menet stb.) Viszont a legtöbb boxba/ csomagpontba ugyanannyiba kerül a szállítás, mintha címre szállítanának, így teljesen érthető módon az emberek inkább adott címre kérik a csomagot.
Nem kell lesnem, hogy mikor érkezik meg a futár, akkor veszem át a csomagot, amikor nekem megfelel.
This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation